Urazy i kontuzje stawów – kolanowego, łokciowego, barkowego czy skokowego – potrafią przytrafić się także wskutek nieszczęśliwego upadku, np. na oblodzonym chodniku, jak też być efektem uprawiania sportu. W jaki sposób można chronić uszkodzone stawy przed pogłębieniem dolegliwości i innymi urazami? Sprawdzamy!
Aktywność fizyczna to jeden z najistotniejszych sposobów na zachowanie zdrowia i właściwego nastawienia. Liczne analizowania naukowe dowiodły, że trening sportowy zmniejsza ryzyko zachorowania na schorzenia układu krążenia, nowotwory jelita grubego, osteoporozę czy nadciśnienie, hamuje zaburzeniom lipidowym, cukrzycy, nadwadze i otyłości. Mimo to praca ruchowa nosi ze sobą niebezpieczeństwo w postaci kontuzji i urazów narządu ruchu, zwłaszcza wśród sportowców wyczynowych. I tak osoby uprawiające zawodowo piłkę nożną są bardziej narażone na urazy kolana, odznacza się także dysfunkcje i schorzenia stawów kluczowe dla przedstawicieli innych dyscyplin, takie jak łokieć tenisisty, kolano skoczka czy bark pływaka.

Czemu tkanka stawowa się zużywa?

Wpływ na chrząstkę jest nie tylko wiek człowieka, natomiast także patologie w strukturze anatomicznej, choroby autoimmunologiczne, nadwaga, brak ruchu czy braki żywieniowe prowadzące do zaburzeń w jej strukturze. Wszystkie te czynniki sprawiają, że w hydroelastycznej tkance dochodzi do odwodnienia, przez co nie może już chronić kości – dochodzi wówczas do zmian. Do uszkodzenia tkanki stawowej prowadzą również urazy stawu. Przypadłość zwyrodnieniowa stawów zaczyna się od tkanki stawowej. Ta porę jest wygodna i elastyczna, ponieważ całości funkcję amortyzatora pomiędzy kośćmi. Dzięki niej nie ocierają się o siebie. A teraz wyobraźmy sobie, co się dzieje, jeśli ta delikatna przegroda zaczyna się ścierać. Staw zaprzestaje wtedy dobrze oddziaływać. Jego zniekształcenie powoduje, że zaczynamy mieć trudności z cieszeniem się.

choroba zwyrodnieniowa stawów - jak sobie radzić

Regeneracja stawów zaczyna się od leczenia

Gdy przytrafi się nam kontuzja kolana lub łokcia, ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie urazu oraz wykorzystanie odpowiedniego leczenia. W przypadku profesjonalnych sportowców powszechnie przesądza to o możliwości kontynuowania kariery. Leczenie zachowawcze urazów obejmuje właściwe zaopatrzenie stawu (nastawienie zwichnięcia, opatrunki, unieruchomienia), terapię farmakologiczną oraz fizykoterapię. W blisko 2/3 wypadków kontuzji sportowych wymagane jest leczenie operacyjne. Elementem kuracji jest również leczenie usprawniające, które umożliwia przywrócić prawidłową funkcjonalność narządu ruchu po kontuzji oraz leczeniu zachowawczym lub operacyjnym. W jego skład wchodzą m.in. kinezyterapie, masaże czy fizykoterapia. Istotnym elementem także leczenia, jak także regeneracji stawów po urazach oraz zapobiegania kolejnym kontuzjom jest wykorzystywanie właściwych stabilizatorów. W przypadku schorzeń stawu łokciowego, występujących m.in. u tenisistów, w zależności od rodzaju mogą one unieruchomić staw, usunąć lub zminimalizować nacisk, zapobiegać tworzeniu urazów czy stanów przeciążeniowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here