Azja Południowo-Wschodnia to dzisiaj jeden z najpopularniejszych kierunków podróży wybieranych przez Polaków. I choć wciąż zdecydowana większość turystów wybiera raczej Tajlandię, coraz więcej osób decyduje się na wyprawę do Wietnamu. I bardzo słusznie – mimo iż nasze postrzeganie tego kraju determinuje w dużym stopniu jego niełatwa historia, Wietnam ma naprawdę wiele do zaoferowania swoim gościom. Dowiedz się, co zobaczyć w Wietnamie, jak wyrobić wizę, na co się zaszczepić i dlaczego warto mieć w apteczce probiotyki po biegunce podróżnych.
Jakie miejsca warto odwiedzić w Wietnamie?
Wietnam to państwo niezwykle zróżnicowane – zarówno pod względem krajobrazu, jak i stopnia rozwoju infrastruktury. Dla wielu turystów pierwszym przystankiem w wietnamskiej podróży jest stolica Hanoi. Tłok, gwar, przekrzykujący się uliczni sprzedawcy i odgłosy skuterów oraz motorynek: choć brzmi to trochę przytłaczająco, w rzeczywistości tworzy urzekający klimat miasta, które niczego nie udaje. Szczególnie polecamy spacer wąskimi uliczkami kolonialnego Old Quarter (starego miasta), a także wizytę w liczącej niemal 1000 lat Świątyni Literatury.
Jednak to nie wielkie miasta stanowią najcenniejszy turystyczny skarb Wietnamu, a jego natura, która często wydaje się wręcz nie z tej ziemi. Najlepszym przykładem może być Zatoka Ha Long, upstrzona maleńkimi, strzelistymi wysepkami wapiennymi porośniętymi soczyście zieloną roślinnością. Podobne krajobrazy dominują w dolinie Tam Coc: wijące się między skałami i polami ryżowymi rzeki przepływające przez trzy przepiękne jaskinie to sceneria wręcz wymarzona dla instagrammerów.
Zakątkiem zdecydowanie godnym odwiedzenia jest także wyspa Phu Quoc z przepięknymi, piaszczystymi plażami, tropikalną roślinnością i… obłędnymi owocami morza. Warto wybrać się także na wyprawę do położonej na południu kraju niezwykle malowniczej delty Mekongu, nazywanej też „ryżowym koszykiem” z uwagi na swój rolniczy charakter i mnogość pól ryżowych.
Jak się przygotować do podróży do Wietnamu?
- Wiza
By wjechać do Wietnamu, musisz mieć ważny paszport oraz wizę. Można się o nią ubiegać w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie lub przez Internet na stronie www.vietnamvisa.govt.vn. W tym drugim przypadku otrzymasz dokument, na podstawie którego będziesz mógł odebrać wizę przy wjeździe do Wietnamu, na przejściu granicznym. Koszt wietnamskiej wizy to 25-80 USD (w zależności od typu, celu i czasu trwania pobytu).
- Prawo jazdy
W Wietnamie obowiązuje ruch prawostronny. Polskie prawo jazdy nie jest uznawane w Wietnamie, co gorsza – możliwość posługiwania się międzynarodowym prawem jazdy przez obcokrajowców jest w tym kraju utrudniona. Możliwe jest jednak wynajęcie skutera, jednak uważaj – duże natężenie ruchu i spory chaos w przestrzeganiu jego zasad sprawia, że należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej zawsze jeździć w kasku i nie szarżować z prędkością.
- Waluta
Oficjalną walutą Wietnamu jest Dong (VND). Bez problemu wymieniane są wszystkie popularne waluty: dolary amerykańskie i australijskie, euro czy brytyjskie funty. Warto wymieniać pieniądze nie w kantorach w turystycznych miejscach, a raczej w wietnamskich bankach – kurs jest tam z reguły znacznie korzystniejszy. W droższych miejscach jest zazwyczaj możliwość płatności kartą.
- Szczepienia
Przed wyjazdem do Wietnamu WHO zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie (encefalitis) i tężcowi. Aktualną i szczegółową informację na temat zalecanych szczepień można uzyskać w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Ubezpieczenie turystyczne
Zanim pojedziesz do Wietnamu, koniecznie wykup polisę ubezpieczeniową, która obejmuje okres pobytu w Wietnamie oraz pokrywa koszty leczenia i transportu medycznego. Wybierając firmę ubezpieczeniową, upewnij się, czy polisa obejmuje Wietnam i czy firma ma tam swojego agenta, który w sytuacji kryzysowej zajmie się wszystkimi formalnościami.
- Warunki sanitarne
Podczas pobytu w Wietnamie pij tylko butelkowaną wodę. Uważaj też na posiłki w ulicznych jadłodajniach i na straganach czy bazarkach – warunki higieniczno-sanitarne mogą być różne, lepiej być przezornym.
- Biegunka podróżnych
Europejczycy podróżujący po Wietnamie dość często zmagają się z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, przede wszystkim z tzw. biegunką podróżnych. Jest ona konsekwencją zetknięcia się z obcą florą bakteryjną. W apteczce warto więc mieć środki, które sprawią, że jelita będą pod kontrolą. Dobrze mieć też przy sobie preparaty probiotyczne (probiotyki) po biegunce podróżnych, które zawierają przebadane szczepy bakterii probiotycznych. Probiotyki po biegunce okazują się pomocne w podróży, bo szczepy bakterii probiotycznych wspierają mikroflorę jelit której struktura uległa zmianie.