Jak nauczyć psa aportowania, podawania łapy albo załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych poza domem? Specjaliści potwierdzają, że najlepiej sprawdza się metoda wyróżniania, czyli stosowania nagród zamiast kar. Już dawno udowodniono zresztą, że przemoc wobec zwierząt czy nauka poprzez karanie pupila nie jest skuteczna. Sprawdź, jak wdrożyć metodę nagradzania, aby jak najszybciej utrwalić dobre nawyki i zachowania zwierzęcia. 

Odpowiednie podejście trenera 

Aby nauczyć psa pewnych utartych zachowań i schematów wcale nie trzeba być profesjonalnym trenerem. Każdy, kto zdecydował się na hodowanie czworonożnego pupila w swoim domu, może z łatwością wpływać na jego konkretne zachowania. Pamiętaj, że tresura psa jest uzależniona od rasy czy charakteru samego zwierzęcia, ale również od indywidualnych potrzeb wszystkich domowników. Tresura domowa powinna przebiegać i wywoływać określone skutki, aby wszystkim funkcjonowało się po prostu lepiej. Nie mówimy tutaj o profesjonalnej tresurze, ale nawykach, dzięki którym mieszkanie z psem pod jednym dachem będzie zwyczajnie przyjemne. 

Podstawą jest asertywność, cierpliwość i konsekwencja. Zwierzę szybko wyczuwa słabości swoich właścicieli, jeśli tresura nie będzie schematyczna, pupil szybko stanie się po prostu rozpieszczony. 

Podstawy tresury metodą wyróżniania 

Lepiej sprawdza się metoda nagród, aniżeli kar. Za każde odpowiednie zachowanie czy wykonanie polecenia wystarczy chociażby pogłaskać psa. Taka opcja jest korzystniejsza, aniżeli krzyki czy agresja wobec nieposłuszeństwa czworonoga. 

Świetnym rozwiązaniem jest też nagradzanie psa ulubionymi przysmakami. Co więcej, producenci karmy dla zwierząt i akcesoriów im dedykowanych oferują różnego rodzaju specjalne psie smakołyki do treningów. Należy jednak pamiętać o kilku konkretnych zasadach. 

Przede wszystkim przysmaki nigdy nie powinny stanowić podstawę żywienia psa. Zwierzak musi wiedzieć, że smakołyk otrzymuje tylko za wykonane polecenie. Od tej zasady nie może być żadnych ustępstw. 

Jakie smakołyki treningowe wybierać?

Jeśli chcesz tresować psa metodą nagradzania, wybieraj tylko dobre jakościowo przysmaki. Dzięki temu jednocześnie będziesz zapewniać czworonożnemu pupilowi dawkę codziennych witamin, a jego dieta będzie optymalnie zbilansowana. Co istotne, w dobrych sklepach zoologicznych znajdziesz smakołyki treningowe dedykowane różnym rasom, w zależności od wieku psa, jego etapu rozwoju i z różnym składem. Szczególną uwagę zawsze warto zwracać na skład przysmaków dla szczeniąt, które mają jeszcze bardzo wrażliwe i delikatne żołądki. Ponadto, należy wyznaczyć tylko minimalną ilość wręczania takich “smaczków” każdego dnia. Ich nadmiar może spowodować, że pies niechętnie będzie jeść podstawową karmę, traktując smakołyki jako codzienne jedzenie. Przysmaki mają być dodatkiem w niewielkiej ilości, a zwierzę musi na takie rarytasy zasłużyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here