Nagłośnienie koncertów dla wielu organizatorów może być nieco kłopotliwe. Nieprawidłowe nagłośnienie będzie utrapieniem nie tylko dla organizatorów, ale również dla publiczności, która z pewnością zauważy (a raczej – usłyszy) nieczysty dźwięk. Na pewno każdy z nas pamięta koncert, na którym słyszalne były zakłócenia czy problemy z mikrofonem.

Główne powody problemów z nagłośnieniem

Jeśli organizujemy koncert w hali, przyczyn trudności z nagłośnieniem może być wiele. Między innymi jest to:

  • słabej jakości sprzęt 
  • brak prób z zespołem, które pozwalają zweryfikować brzmienie
  • zbyt mała ilość sprzętu (do nagłośnienia dużej sceny czy kilkunastu instrumentów potrzeba go oczywiście więcej)
  • słabe przygotowanie akustyczne pomieszczenia (lub hala nie spełnia norm akustycznych)
  • niestosowanie elementów wygłuszających pogłos (który powstaje w wyniku odbijania się dźwięków od betonowych ścian)
  • zbyt małe doświadczenie w zakresie obsługi imprez.

Co brać pod uwagę podczas nagłośnienia koncertów?

Niestety nie ma jednej, sprawdzonej recepty na nagłośnienie imprezy. Dobry organizator wie, że należy dostosować sprzęt do miejsca, w którym będzie odbywał się koncert. Czy to hala, czy otwarta przestrzeń – każde otoczenie jest inne. Istnieje wiele przeszkód, z którymi trzeba będzie się zmierzyć podczas nagłośnienia koncertów. Na otwartej przestrzeni nie pojawia się pogłos, który powstaje w zamkniętych pomieszczeniach, kiedy dźwięk odbija się od ścian. Natomiast mamy do dyspozycji duży, rozległy teren – warunki pogodowe, wielkość obszaru, publika czy pora dnia mają tu ogromne znaczenie przy rozchodzeniu się dźwięku. 

Oprócz tego należy brać pod uwagę aspekty techniczne, takie jak typ rusztowań, wielkość i wysokość sceny oraz ilość podestów, które determinują dobór i rozkład sprzętu do nagłośnienia koncertów.

Nagłośnieniowiec powinien zapoznać się z repertuarem artystów, aby dostosować sprzęt do charakteru muzyki. Szczególnie wymagające są koncerty rockowe, na których zdecydowanie potrzeba doskonałego technicznie sprzętu – aby dobrze odtwarzał bas. Większa liczba głośników i subwooferów powinna pomóc w eliminacji problemu tłumienia tonów. Natomiast liczba głośników, mikrofonów etc. zależy od liczby muzyków i indywidualnych potrzeb. Podczas prób z zespołem, należy testować nagłośnienie i je dostosowywać.

Dobre nagłośnienie koncertów, uzależnione jest więc od:

  • wiedzy i doświadczenia nagłośnieniowca – powinien znać parametry urządzeń, czas pogłosu, aby dobrać optymalnie sprzęty i prawidłowo jest rozstawić)
  • testów – osoba odpowiedzialna za nagłośnienie powinna wykonać testy nagłośnienia przed planowanym wydarzeniem
  • sprzętu – najlepiej pracować na profesjonalnych, renomowanych sprzętach o wysokiej jakości

Zastanawiasz się jak nagłośnić koncert lub inne wydarzenie? Sprawdź ofertę slservice.pl. Firma specjalizuje się w nagłośnieniu koncertów, bankietów, targów i innych imprez – zarówno tych masowych jak i kameralnych. Zbierane przez wiele lat doświadczenie, pozwala na profesjonalne doradztwo i pomoc w doborze odpowiedniego nagłośnienia. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here