Nasze czasy są czasami, w których wiadomości przepływają szybko, bez większych utrudnień. Dzięki rozwojowi i rozpowszechnieniu internetu, możemy się szybko i bez większego trudu oraz wysiłku komunikować z osobą, która może być po drugiej stronie globu. Kiedyś jednak, nie było tak dobrze. ilu z nas drażnią opowieści naszych dziadków czy rodziców, który twierdzą, że mamy zbyt łatwo i wszystko podane jak na tacy? Kto z nas ma dość słuchania historii z ich młodzieńczych lat? A szkoda. Warto czasem posłuchać i zagłębić w historię, bo tak naprawdę nie są to tak kosmicznie odległe lata, jak może się na wydawać.

Jeszcze trzydzieści czy czterdzieści lat temu nie było tak wysoko rozwiniętej telekomunikacji, a o internecie nikt nawet nie słyszał

Jeszcze trzydzieści czy czterdzieści lat temu nie było tak wysoko rozwiniętej telekomunikacji, a o internecie nikt nawet nie słyszałTelewizja to był luksus, a na porządku dziennym pisało się… listy. Tak. To jakże archaiczne dla nas słowo nadal jest w użytku dziennym, jednak obecnie straciło swój status i prestiż. Dawniej ludzie pisali do siebie właśnie listy i musieli oczekiwać na odpowiedź znacznie dłużej, niż my dzisiaj. Chociaż i dzisiaj może się zdarzyć, że ktoś nam odpowie na jakimś komunikatorze ze znacznym opóźnieniem. Są to jednak mniejszości. Zatem w pisaniu listów było coś naprawdę magicznego. Musieliśmy cierpliwie oczekiwać na odpowiedź i nie byliśmy nigdy pewni, kiedy tak naprawdę nadejdzie. W obecnych czasach nie mamy czegoś takiego, jak oczekiwanie na odpowiedź, ta niepewność. Często bowiem nawet wiemy, kiedy odbiorca wyświetlił i przeczytał to, co napisaliśmy. Jednak adresowanie listów, może być przydatne. W ten sam sposób możemy adresować paczki na poczcie, warto zatem wiedzieć, jak należy to robić poprawnie. Niegdyś nawet w szkole męczono dzieci tym, jak to powinny robić.

Jak zaadresować list?

Nie jest to nic trudnego. Kiedyś były formułki, które należało postawić przed imieniem i nazwiskiem w postaci „Sz.P.”, Teraz nieco się już od tego odchodzi i przeważnie w bardzo formalnych listach jest używane, a i to nie zawsze. Przede wszystkim z przodu w prawym dolnym rogu piszemy imię i nazwisko osoby, do której chcemy wysłać, linijkę niżej kod pocztowy i miejscowość, a pod spodem ulicę i numer domu/mieszkania. W lewym górnym rogu z przodu lub z tyłu piszemy w identyczny sposób nasze dane. Reszta formalności w postaci przyklejenia znaczka nastąpi już na poczcie. Jeśli jednak chcemy, możemy sami zakupić znaczki i nakleić na nasz list. Jest to bardzo proste i nadal przydatne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here