Minecraft jako gra-klocki zawładnęła komputerami milionów graczy na całym świecie. Nieograniczone wręcz możliwości kwadratowego świata przyciągnęły do siebie mnóstwo ludzi, a aspekty gry multiplayer pozwoliły na stworzenie wielu miejsc wzajemnych interakcji i wspólnej zabawy. Gra pozwala nam bawić się zarówno w rozgrywce jednoosobowej, jak i wieloosobowej, a nic też nie stoi na przeszkodzie, by założyć własny serwer Minecraft i grać tam razem z przyjaciółmi. Jak zrobić serwer Minecraft?

Jak zrobić serwer Minecraft?

Jak zrobić serwer MinecraftPotrzebujemy do tego darmowego oprogramowania, udostępnionego przez twórców gry na ich oficjalnej stronie. By go używać, powinniśmy mieć również zainstalowaną najnowszą wersję Javy. Potrzebujemy również programu o nazwie Hamachi, który umożliwia stworzenie wirtualnej sieci LAN, do której będą mogli dołączyć nasi gracze. Po pobraniu plików z oficjalnej strony gry („Minecraft server”) należy rozpakować archiwum, w które są spakowane. W notatniku należy wpisać następującą komendę: „java -Xmx1024M -Xms1024M -jar minecraft_server.jar nogui pause” (pamiętajmy o enterze przed „pause”), a następnie zapisać plik z rozszerzeniem .bat. Liczby w poleceniu to minimalna i maksymalna ilość pamięci RAM, którą serwer może wykorzystywać.

Należy zmodyfikować te wartości zgodnie z możliwościami naszego komputera. Po uruchomieniu pliku .bat w folderze powstanie plik eula.txt. To warunki użytkowania, które trzeba zaakceptować, zmieniając w tym pliku „eula=false” na wartość „eula=true”. W Hamachi należy utworzyć nową sieć, wybrać ID i hasło. W pliku server.txt należy wpisać adres IP z Hamachi (widoczny po utworzeniu sieci) w linijce „server-ip=”.

Gra wieloosobowa

Aby nasi przyjaciele mogli grać razem z nami, powinni oni zalogować się do stworzonej w Hamachi sieci, podając ustalone przez nas ID i hasło, a następnie uruchomić grę. By dokończyć dzieła, powinniśmy uruchomić Minecrafta w trybie jednoosobowym, w menu gry użyć przycisku „udostępnij w LAN” i dać znać kolegom. Ci w trybie wieloosobowym powinni dodać serwer do listy, wkleić tam adres IP i adresy portów. To wystarczy, by gracze dołączyli do naszego serwera, należy jednak pamiętać, że serwer postawiony na komputerze osobistym będzie dostępny dopóki my sami nie wyłączymy gry. Chcąc, by serwer był dostępny dwadzieścia cztery godziny na dobę i mógł obsłużyć więcej niż kilku graczy, zastanówmy się nad wykupieniem zewnętrznego serwera. Umożliwi nam to o wiele bardziej komfortową rozgrywkę, gdyż ominą nas problemy wynikające ze słabego łącza osoby hostującej albo słabych parametrów jego maszyny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here