Nabycie spadku

0
1317

Spadek jako kategoria prawna, zawsze jest rozpatrywany na drodze prawnej. Kluczowym elementem jest tutaj dziedziczenie, a co za tym idzie nabycie spadku. I chociaż zasady dziedziczenia zgodne z prawem spadkowym są dość precyzyjne, często pojawiają się różne problemy.

Kto więc zostaje spadkobiercą i nabywa spadek? To zależy, czy spadkodawca sporządził testament, czy też nie. Jeżeli testament był spisany, wówczas to on mówi, kto spadek nabywa. Jeżeli testamentu nie ma, wówczas kluczowym staje się kodeks cywilny. Ale same przepisy czy testamentowe zapisy jeszcze o niczym nie przesądzają. Dlatego też nabycie spadku odbywa się przed sądem bądź notariuszem. I dlatego też dobrze, jeśli sprawą zajmuje się adwokat od spraw spadkowych.

Ustalenie kręgu osób dziedziczących potrafi być bardzo czasochłonne. jeśli chodzi o podział majątku a prawo spadkowe, to należy tu powiedzieć o wszystkich zawiłych sytuacjach. Bo na przykład może zdarzyć się, że ktoś zakwestionuje testament. No i wtedy osoba wpisana w nim jako spadkobierca niekoniecznie może spadek nabyć. Poza tym zdarzają się sytuacje, gdy ktoś z rodziny uznaje spadkobiercę za niegodnego. A bywa też i tak, że ktoś chce wyłączyć małżonka od dziedziczenia. No i tu wyraźnie widać, że nabycie spadku wcale nie jest takie proste, jakby mogło się wydawać.
Mówiąc o sytuacji, gdy toś jest pozbawiony nabycia spadku, nie można powiedzieć też o możliwości samodzielnej rezygnacji z niego. Nie każda bowiem osoba, którą wyznacza testament czy ustawa, chce spadek przyjąć. Dla niej również pomoc adwokata może być nieoceniona. Taka osoba potrzebuje w odpowiednim terminie złożyć stosowne dokumenty. W przeciwnym razie może być zmuszona do podjęcia kroków narzuconych przez ustawę.

Każda osoba, która ma przed sobą kwestie nabycia spadku, powinna zawsze przedyskutować to z adwokatem. Porada prawna może naprawdę pomóc podjąć najlepszą decyzję. A to, co wydaje się być już na straconej pozycji, może okazać się zupełnie w zasięgu ręki. Nie wolno się więc poddawać.

Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here